У п’ятницю, 9 лютого 2024 року, в ЗУНУ відбувся методологічний семінар №103 з проблем розвитку рефлексії в контексті вчинково-діяльного становлення методологічного мислення, організований доктором психологічних наук, професором кафедри психології і соціальної роботи ЗУНУ, засновником авторської наукової школи професійного методологування Анатолієм Васильовичем Фурманом.
А. В. Фурман, розкриваючи стадії розвитку рефлексії як етапи вчинково-діяльного становлення методологічного мислення, наголосив, що методологія, як рефлексія самої себе, є водночас способом поєднання рефлексії і діяльності, утворюючи метаметодологічну миследіяльність та пов’язуючи пізнання, критику, проектування, нормування у єдину спіраль методологування як мислевчинення.
Аспірантка Д. М. Кузьминська, характеризуючи методологічні засновки циклічно-вчинкового розуміння розвитку особистісної рефлексивності, розглянула рефлексію як спрямування пізнання на себе, свій внутрішній світ, на оцінку своїх рис-якостей і станів та констатувала складнощі не лише психодіагностичного вивчення рефлексії як внутрішньоособистісного феномену, але й труднощі об’єктивного здійснення людиною рефлексивного аналізу, який приводить до нових знань про самого себе як суб’єкта самотворення.
Учасники семінару, професори й доценти університету, викладачі й аспіранти кафедри, представники наукової школи, погодилися, що розгляд стадій розвитку рефлексії в контексті циклічного-вчинкового підходу дав змогу розкрити нові незбагненні горизонти саморозвитку методологічного мислення у його серцевинному осередді – ґенезі методологічної рефлексії як повновагомого вчинку метаметодологування. А підсумкова рефлексія кожного учасника методологічного семінару засвідчила наявність духу живого методологічного мислення.